úterý 29. října 2013

Apokalypsa v Holywoodu (This Is the End) - 70%

Partička herců (Seth Rogen, Jay Baruchel, James Franco, Danny McBride, Jonah Hill, Craig Robinson a další) hraje sama sebe a dobře se u toho baví. I když se otevřou brány pekelné a Hollywood je v plamenech.

Apokalypsa v Holywoodu si nehraje na nic, co není. Banda prdloušů v čele se Sethem Rogenem si udělala film. Překvapivě prdloušskej. Se spoustou narážek na jejich předchozí filmy. Herci si sami ze sebe dělají srandu. Výborná camea další herců a celebrit (Channing Tatum & Michael Cera, haha!). Nekorektní humor. Obří satanské penisy.

Většinou je to opravdu dost vtipné, někdy trochu míň, sem tam dokonce i trochu přes čáru, ale film přesto pořád šlape. Není to nic, z čeho se jeden okamžitě posadí na zadek. Spíš bych to viděla jako takový party film - popíjí se u toho, tudíž zábavnost=level up a když nějaký ten kousek děje uteče, vlastně se nic nestane. Nedá se totiž říct, že by Apokalypsa v Holywoodu měla vyloženě nějaký děj nebo promakaný scénář. Spíš by se to dalo popsat jako spousta scének sestříhaných tak, aby aspoň trochu dávaly pohromadě smysl a dospělo to do nějakého konce. Ale jak už jsem psala výše, v tomhle případě je to vlastně jedno. Tady jde prostě o kopec nekorektní zábavy, kterou ovšem nemusí každý schroupat - upřímně si myslím, že tenhle film nadchne spíš pánské publikum než dámské (to, že já jsem docela nadšená, bych v tomhle ohledu nebrala jako směrodatné;).
Pokud se vám líbil třeba Princ a Pruďas, Travička Zelená(ve filmu se dočkáte traileru na pokračování, haha) či Tropická bouře, tak si myslím, že Apokalypsa v Holywoodu nebude krokem vedle.

Btw. poslední scéna mě zlomila a tímto se omlouvám spolusedícím kinařům za svůj téměř neovladatelný záchvat smíchu. Backstreet's back, alright!

A taky díky ČSFD za další podařenou projekci.

středa 23. října 2013

Plán útěku (Escape Plan) - 65%

Dědoušové Sly a Arnold ještě nepatří do starého železa!

Ale to už koneckonců od Expendables všichni víme. Ovšem POZOR! Plán útěku nejsou Expendables ani zdaleka. Taky to není žádný akční nářez.


Takže jestli někdo očekává Arnolda a Slye jak to někde kosí s raketometem v ruce, tak je vedle jak ta jedle. Jestli něco uvidíte, tak Arnolda a Slye, jak se snaží vyjebat (pardon my french) s Jamesem Caviezelem a naopak. Protože Arnold a Sly jsou zavření ve vězení, kterému James šéfuje za asistence evil poskoka a dozorce Vinnie Jonese. Sly se útěky z vězení živí a Arnoldovi se za katrem do konce života tvrdnout nechce (jednoduše řečeno).

Místo akčního nářezu divák tedy dostane thriller o přemýšlivém mistru útěků Stallonem a rozverným Schwarzenegerem. Což může být trochu problém - expectations narazí na reality a divák je tak nějak zmaten. I přesto si myslím, že si film může každý dost užít. Není to nic, co byste si pamatovali za další týden, ale jako odpočinková záležitost pro páteční večer se to hodí. A pokud máte rádi tyhle staré pardály z osmdesátkových akčních filmů, tak až Arnold vezme na konci filmu do ruky konečně kulomet, roztečete se blahem :) Plus, když jsme u toho Arnolda, tak se mi asi nejvíc vryla do paměti scéna, kde předvádí cosi na způsob hysterického záchvatu, vše komplet v němčině. Takhle asi ještě nikdy nehrál! :)

Mluvím pořád jen o Arnoldovi a na Slye zapomínám - evidentně mě jeho výkon tolik nechytnul. Je to prostě klasický Stallone, drsnej jak smirgl, s hlasem jak ze studně a hláškama suchýma jak Sahara. Takže vlastně žádné překvapení, všechno při starém.

Režisér Mikael Håfström pro mě byl trochu neznámý, než jsem si vyjela jeho režijní filmografii a jeho posledním filmem před Plánem útěku byl Obřad (The Rite), který jsem viděla. Ha! Když si to přeberu, z obou těchto filmů mám dost podobný pocit - dobrý, ale snadno zapomenutelný.

pondělí 21. října 2013

Vzkaz prezidentovi - f*** off

Hned ráno při projíždení internetu a zjišťování, co se děje ve světe, mně do očí praštila článek o novém husarském kousku Davida Černého. Opět nahlas (velmi) sdělil světu to, co si většina z nás myslí. Bravo.
Takže jsem se odpoledne vydala se na tu taškařici podívat na vlastní oči a při té příležitosti toho trochu nafotit. A bylo to docela plodné. Sic mi moc nepřálo světlo, takže jsem fotky dávala finálně do kupy v iPhoto pomocí všelijakých šoupátek.
Nejsem žádný fotograf a to, co obvykle vyblejsknu, je telefonem - vlastním stařičký iPhone 4 a od té doby co ho mám jsem klasický foťák do ruky pořádně nevzala. Když jsem byla letos v únoru na výletě v Oxfordu, vzala jsem ho s sebou, ale stejně byl ten mobil nějak víc po ruce a musím se přiznat, že se mi fotky z iP nakonec i líbily víc.
Anyway.

K fakáči jsem se blížila od Mánesa (počasí nám dneska přálo, ideální alespoň na krátkou procházku) a když jsem spatřila ten menší dav na Mostě Legií, bylo mi jasné, že jsem víceméně u cíle. Jop.


Hned první pohled mě upřímně rozesmál. Je to prostě trefné. A vysmátých lidí kolem mě bylo víc než dost. Všichni vytahovali foťáky a bavili se. Ať už Češi nebo cizinci.

Výborné je, že se k fakáčovi dá dostat dost blízko - kousek po nábreží se dá sejít dolů, kotví tam výletní lodě a je tam hospůdka. Nevím, jak to tam žije běžně, ale dneska to tam žilo dost :)Při focení jsem vyslechla dvě slečny u pivka, které řešily, že tentokrát už to David Černý přehnal. Bitches, please. Naopak :)

Fakáč v některých lidech dokonce vzbuzoval i nějaké to romantické chvění.


A jiné zase to zase nevzrušilo víc, než normálně. I když panu rybáři asi muselo lézt na nervy, že mu tam pořád někdo courá.


Ještě na mostě mě pobavila skupinka Japonců, kteří se fotili s fakáčem a Hradem jako pozadím. Ale to jsem ještě nevěděla, co uvidím dole. Prostě klasické rodinné foto z výletu, neasi. Hlavně se nezapomenout pochlubit babičce.


Závěrem: fakáč je výbornej, vtipnej a všeříkající. Doporučuju udělat si procházku a jít se na něj mrknout.
A kdyby někdo chtěl mrknout na víc mých fotek, tak může tady.

neděle 20. října 2013

Zmizení (Prisoners) - 80%

Konečně!
Po poslouchání chvalozpěvů na tenhle film jsem se dneska (resp. v sobotu:) konečně dostala k tomu, abych na tenhle kousek zašla do kina. Očekávání bylo velké - moje mamka zhlédla Zmizení ve středu a byla hrozně nadšená. Obvykle se v tomhle shodneme, takže jsem byla natěšená jak malé děcko.

A očekávání se splnila do puntíku. Jo!

Trailer jsem viděla někdy dávno na ITV 1 v reklamním bloku při X Factoru a jediné co mi z toho utkvělo v hlavě byli hlavní představitelé (Hugh Jackman jako otec jedné ze ztracených holčiček a Jake Gyllenhaal jako policejní vyšetřovatel), a že se tam hledají zatoulané děti.
Což je tedy hodně ve zkratce a navíc trochu nepřesné, neboť děcka nejsou tak úplně zatoulaná, ale unesená a jejich hledání se postupem času zamotává a objevují se na scéně nové a nové bizarní záležitosti, podezřelí a tak vůbec.

Zmizení je rozhodně typ filmu, který prostě můžu. Atmosféra byla řádně ponurá (sychravý podzim, odporný déšť či spíše pěkněj chcanec. Pořád) a některé scény ne uplně pro slabé povahy. Jak se to asi líbilo té těhotné paní sedící cca dvě řady přede mnou, chm.... ne, neporodila z toho, takže asi dobrý. Ale věřím, že přítomné rodičovstvo po filmu svištělo domů zkontrolovat, jestli mají své potomky stále v plném počtu.

Nechce se mi z děje prozrazovat moc - tady platí dvojnásob, že čím míň toho člověk ví, tím líp. Tím, že jsem byla připravená na několik nečekaných twistů ve vyšetřování, jsem zapojila všechny dostupné mozkové závity (které byly schopné po 7 hodinách strávených ve škole ještě pracovat) a byla maximálně odhodlaná tomu všemu přijít na kloub. Byla to zábava, skládala jsem si kousky dohromady hezky jeden po druhém. Ne že bych se chtěla chlubit (no dobrá, chci), ale poměrně brzo v první půlce filmu jsem vytipovala, kdo je únosce a MĚLA JSEM PRAVDU! You can call me Sherlock. Ráda sleduju detektivky a ještě radši se snažím dopátrat, že vrahem byl zahradník. Takže Zmizení mi uteklo hodně rychle, pořád bylo na co se dívat, nad čím přemýšlet, něco prožívat. Tak by to mělo být.

Z hereckých výkonů za sebe musím vypíchnout Jakea Gyllenhaala jako detektiva Lokiho. Detektiv Loki. Už jen to jméno. Loki. How cool is that?! Ohromně cool. Detektiv je tajemný jako hrad v Karpatech a má tik v oku. Trochu soukromého pozorování - v některých chvilkách mi přišel jako Alex Turner look-alike. A když začne ztrácet trochu půdy pod nohama.... joo, dobrý. Beru ho domů, i s tím zatraceným tikem. Hugh Jackman jako zdrcený otec byl taky výborný. Zrovna v tomhle případě jsme se s mamkou názorově trochu rozešly - mě víc zaujala postava, kterou hrál Gyllenhaal, jí zase Jackmanův táta. Asi jsme šla každá po svojí věkové kategorii :)

Film režírovat Denis Villeneuve a tohle byl první film, který jsem od něj viděla. Odteď si to jméno budu pamatovat a jeho filmy házím na seznam toho, na co se v budoucnu podívat (na ČSFD má všechno v červeným a to jsem snad zatím viděla jen u Christophera Nolana).
A nesmím zapomenout zmínit kameru Rogera Deakinse. Upřímně, co se kamery ve filmech týče, stačí říct Roger Deakins a víte, že to bude SUPER. O kulervoucí záběry není nouze.

Zmizení je přesně ten film, na který bych zašla do kina klidně ještě minimálně jednou. Určitě bych tam našla ještě pár dalších věcí, které mi při prvním zhlédnutí unikly a znovu nadšeně nasála atmosféru, kterou film má.