neděle 20. října 2013

Zmizení (Prisoners) - 80%

Konečně!
Po poslouchání chvalozpěvů na tenhle film jsem se dneska (resp. v sobotu:) konečně dostala k tomu, abych na tenhle kousek zašla do kina. Očekávání bylo velké - moje mamka zhlédla Zmizení ve středu a byla hrozně nadšená. Obvykle se v tomhle shodneme, takže jsem byla natěšená jak malé děcko.

A očekávání se splnila do puntíku. Jo!

Trailer jsem viděla někdy dávno na ITV 1 v reklamním bloku při X Factoru a jediné co mi z toho utkvělo v hlavě byli hlavní představitelé (Hugh Jackman jako otec jedné ze ztracených holčiček a Jake Gyllenhaal jako policejní vyšetřovatel), a že se tam hledají zatoulané děti.
Což je tedy hodně ve zkratce a navíc trochu nepřesné, neboť děcka nejsou tak úplně zatoulaná, ale unesená a jejich hledání se postupem času zamotává a objevují se na scéně nové a nové bizarní záležitosti, podezřelí a tak vůbec.

Zmizení je rozhodně typ filmu, který prostě můžu. Atmosféra byla řádně ponurá (sychravý podzim, odporný déšť či spíše pěkněj chcanec. Pořád) a některé scény ne uplně pro slabé povahy. Jak se to asi líbilo té těhotné paní sedící cca dvě řady přede mnou, chm.... ne, neporodila z toho, takže asi dobrý. Ale věřím, že přítomné rodičovstvo po filmu svištělo domů zkontrolovat, jestli mají své potomky stále v plném počtu.

Nechce se mi z děje prozrazovat moc - tady platí dvojnásob, že čím míň toho člověk ví, tím líp. Tím, že jsem byla připravená na několik nečekaných twistů ve vyšetřování, jsem zapojila všechny dostupné mozkové závity (které byly schopné po 7 hodinách strávených ve škole ještě pracovat) a byla maximálně odhodlaná tomu všemu přijít na kloub. Byla to zábava, skládala jsem si kousky dohromady hezky jeden po druhém. Ne že bych se chtěla chlubit (no dobrá, chci), ale poměrně brzo v první půlce filmu jsem vytipovala, kdo je únosce a MĚLA JSEM PRAVDU! You can call me Sherlock. Ráda sleduju detektivky a ještě radši se snažím dopátrat, že vrahem byl zahradník. Takže Zmizení mi uteklo hodně rychle, pořád bylo na co se dívat, nad čím přemýšlet, něco prožívat. Tak by to mělo být.

Z hereckých výkonů za sebe musím vypíchnout Jakea Gyllenhaala jako detektiva Lokiho. Detektiv Loki. Už jen to jméno. Loki. How cool is that?! Ohromně cool. Detektiv je tajemný jako hrad v Karpatech a má tik v oku. Trochu soukromého pozorování - v některých chvilkách mi přišel jako Alex Turner look-alike. A když začne ztrácet trochu půdy pod nohama.... joo, dobrý. Beru ho domů, i s tím zatraceným tikem. Hugh Jackman jako zdrcený otec byl taky výborný. Zrovna v tomhle případě jsme se s mamkou názorově trochu rozešly - mě víc zaujala postava, kterou hrál Gyllenhaal, jí zase Jackmanův táta. Asi jsme šla každá po svojí věkové kategorii :)

Film režírovat Denis Villeneuve a tohle byl první film, který jsem od něj viděla. Odteď si to jméno budu pamatovat a jeho filmy házím na seznam toho, na co se v budoucnu podívat (na ČSFD má všechno v červeným a to jsem snad zatím viděla jen u Christophera Nolana).
A nesmím zapomenout zmínit kameru Rogera Deakinse. Upřímně, co se kamery ve filmech týče, stačí říct Roger Deakins a víte, že to bude SUPER. O kulervoucí záběry není nouze.

Zmizení je přesně ten film, na který bych zašla do kina klidně ještě minimálně jednou. Určitě bych tam našla ještě pár dalších věcí, které mi při prvním zhlédnutí unikly a znovu nadšeně nasála atmosféru, kterou film má.
Štítky:

0 komentářů:

Okomentovat