čtvrtek 21. listopadu 2013

Bella Mia - 30%

Bella Mia je nový český film o vzpouře a útěku stáda krav volnomyšlenkářek.

Jako první si dovolím copy paste oficiálního textu distributora, který stojí za to a je v něm popsaný kompletní děj. Nuff said.

Stádo krav z menšího statku je kvůli podezření na BSE (Nemoc šílených krav) odsouzeno k utracení. Zvířata nakládané do vozů, ale vycítí blížící se hrozbu, vzbouří se a pokusí se utéct. Lidé na ně začnou pořádat hon, ale stádo pod vedením krávy Bely se ukáže být v mnoha ohledech inteligentní a prozíravé a řadu nástrah prokouknou, zneškodní, nebo prostě jim uniknou. Vzájemným soubojem o to, kdo s koho, se na obou stranách vyčerpávají síly i stoupá agresivita. Právě člověk se uchýlí k brutálnímu, nízkému a na nic se neohlížejícímu vybíjení, které už má pramálo společného s původní veterinární prevencí. Na straně druhé se však najdou i lidé opačného smýšlení, kteří mají pro krávy na útěku pochopení, sympatizují s nimi a snaží se jim pomoci. Jde totiž více o souboj člověka s narušenou konvencí řádu, než o jakékoli přímé ohrožení života člověka zvířetem či jiných zvířat. Hrdinky touží jen po jediném, po svobodném životě v přírodě, v níž jsou ale náhle nuceny se také učit žít a přežít. V přírodě, kde je nikdo nenakrmí, nepodojí, nenadopuje léky, přírodě, jíž se sami musejí přizpůsobit. Poznávají, co je to hlad, zima, strádání i bolest. Přebírají lidské rysy a nastavují nám lidem zrcadlo, kam je a není možné zajít v zahrávání si s přírodou. S postupujícím časem v nerovném souboji však zůstává jen hlavní hrdinka, vůdčí kráva Bela, která je postavena před závažné rozhodnutí volby – zachránit si holý život či za velkého rizika pokusit se zachránit vlastního potomka. Obětuje se, morálně vítězí nad námi všemi, ale je jen a jen na přírodě, zda ji nechá těžce zraněnou přežít.
Tento baladicky laděný příběh s mimořádným emocionálním nábojem a morálním apelem určitě zaujme nejen svým prostým sdělením, že lidé nejsou tady proto, aby se stali krutými pány tvorstva, ale proto, aby se naučili žít v souladu s přírodou a nikomu neubírali právo na svobodu a vlastní život.

Zní to jako pořádná legrace, leč ve skutečnosti to zas až tak třeskutě zábavné není.
Film natočil Martin Duba a krom režírování má také na triku scénář a kameru - kameraman je jeho původní povolání a za kamerou stál u spousty více či méně zajímavých projektů (Zapomenuté světlo vs. Jak se krotí krokodýli). A bylo vidět, že za kamerou sedí zkušený profík.
A tahle látka pro něj byla asi trochu srdeční záležitostí. Navíc nás hned v úvodních titulcích čeká informace, že film je natočen na motivy skutečných událostí. Jen jsem si pak nebyla jistá, jestli je ta skutečná událost víceméně přesně o tom, jak se parta krav zhruba rok schovává po lesích, nebo o tom, že krávy jsou vlastně nezávislačky, co rády utíkají z domova (na tiskovce pak bylo řečeno, že útěky krav jsou poměrně běžné, hlavní hrdinky se o něj dokonce pokoušely i během natáčení).

Bella Mia II
Kromě krav jsou ve filmu samozřejmě i lidi. Petr Forman jako farmář a majitel krav, Petr Rajchert jako trigger happy zelený mozek, co si dal za osobní cíl všechny utečené krávy postřílet stůj co stůj, Zuzana Norisová jako žena, které oba výše zmiňovaní muži nadbíhají (a máme tu krom krav další jablko sváru), Anna Fialová jako farmářova dcera, Igor Orozovič jako veterinář, co to všechno vlastně spustil a navíc przní farmářovu dceru, a Lukáš Kůrka jako farmářův syn, který má prostě jen rád krávy.
U některých postav mi byla velkou záhadou jejich motivace. V průběhu filmu se stane, že otočí o 180 stupňů a my vůbec nevíme proč! Namátkou: dcera farmářova na začátku filmu huláká na otce, že by bylo nejlepší, kdyby mu utratili všechny ty zatracené krávy, které evidentně nesnáší. O pět minut později už ale krávy miluje a snaží se jim na útěku pomáhat. Jak a proč k tomuhle myšlenkovému posunu došlo, nevíme. Jediným rozumným vysvětlením bude asi puberta. Ale ta se bohužel nedá aplikovat na zbytek obsazení. Nakonec z toho snad i nejlíp vyjdou ty krávy a farmářův syn.

Další věcí je, že krávy se ve filmu schovávají odhadem rok - jsem sice děvče z města, takže toho o krávách moc nevím, ale stejně mě zarazilo, jaký je problém najít a zneškodnit 5 krav (které na svém road tripu ještě přiberou do party býčka z jiné farmy). Tvůrci sice dávají jasně najevo, že hlavní kráva stáda, již zmiňovaná Bela, je pěkně mazaná, ale pořád je to jenom kráva. Plus teda chodily v zimě spát pořád na jedno místo a nikdo je nikdy nenašel! (ne, myšlenku, že by se měly všechny krávy postřílet nepodporuji, je to jen úvaha).
Korunu tomu pro mě nasadil konec příběhu, kdy už z toho malého kravího stádečka zbude jen Bela a její malé telátko. Dojde k nějakým dramatickým událostem. Pro připomínku, krávy utekly, protože kvůli podezření na nemoc BSE měly být utraceny. Rok se schovávaly. Po roce a těch dramatických událostech přijde veterinář Orozovič k Bele a praví, že nemocná určitě není, protože by jinak do 2 měsíců pošla. WHAT??? Oni nahánějí rok po lese krávy, které musí být zneškodněny, protože by mohly mít BSE. Což kdyby doopravdy měly, tak už hledají jen kraví mrtvolky? Nebo jsem jen blondýna, něco mi uniklo, nebo veterinář mluvil o jiné nemoci? WHAT???

Bella Mia pro mě prostě nedrží pohromadě. Čímž se trápím i s tímhle textem a už teď mu věnuju víc času, než by bylo záhodno. A výsledek je pořád takovej nijakej.
Cíl o morálním poselství mě nějak minul, film ve mně nevyvolal touhu po souznění s přírodou. Spíš přemýšlím o tom, že kdyby se film bral trochu míň vážně a udělal z toho nějaký ultimátní humor, tak by to bylo alespoň vtipný a člověk by v tom potom nehledal něco, co v tom filmu nejspíš vůbec není. Prostě mě to úplně minulo.

SPOILER:
Všechno nakonec dobře dopadne, Bela se navzdory čistému průstřelu hrudníku zvedne na všechny čtyři a odejde i s teletem do západu slunce.
Štítky:

7 komentářů:

 1. Díky za oživení Odvážných palců, moc se mi to líbilo. Rád bych si přidal tvůj blog do rss-čtečky, ale nějak nemůžu najít ten správný čudlík. Rss jsem našel jen u komentářů, ale možná jen špatně vidím. Díky

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj a díky za pozitivní zpětnou vazbu.
  Tlačítka k odběru RSS už by měla být v pravém panelu - tady zase díky za konstruktivní připomínku, jsem ráda za každý takový feedback, mám před sebou s blogem ještě hodně práce :)
  kdyby to RSS nějak nefungovalo, dej vědět a já si s tím ještě pohraju

  OdpovědětVymazat
 3. Amno, ano, tento ruzovy blog bude brzy plny pozitivnich zpetnych vazeb. Diskuse budou jiskrit jak slza stesti prolita teplakem nad kvalitni recenzi.

  OdpovědětVymazat
 4. Odpovědi
  1. ano, zmena pohlavi pred pubertou.

   Vymazat
  2. funguje to i na hady? a kdyz bych to pak chtel vratit do puvodniho stavu, bude to fungovat?
   velmi znepokojujici blog

   Vymazat
 5. Máte mé sympatie, slečno Amno. Nevšímejte si ničeho negativního. Take it from me, life´s too short. Yours sincerely, Death

  OdpovědětVymazat