pondělí 18. listopadu 2013

Kapitán Phillips (Captain Phillips) - 70%

Kapitán Phillips je film Paula Greengrasse na motivy skutečných událostí o únosu americké obchodní lodi Maersk Alabama somálskými piráty.
A podle hledání na internetu je Kapitán Phillips hodně přesný a zdá se, že reality se držel hodně blízko. A za to tleskám.

Realitu se režisér snažil přiblížit prací s kamerou - ta je často roztřesená a spousta záběrů působí jako kdyby vypadla z nějakého dokumentu. Na začátku filmu tímhle stylem paralelně sledujeme chystání se na plavbu jak americké posádky, tak somálských pirátů. Výborné.
I celá první polovina filmu je výborná - sledování života na Maersk Alabama, chystání se pirátů na únos a i únos samotný. V okamžiku, kdy piráti vniknou na loď by se atmosféra dala krájet. Včera jsem se dokonce dočetla, že režisér Greengrass držel představitele pirátů od zbytku herců, aby byl pak ten šok při přepadení o to větší. Upřímně, mě by z toho asi kleplo, protože celá ta somálská banda byla řádně děsivá. Jak vizáží, tak i svojí nekoordinovaností, zmateností, nejspíš i blbostí, ale i u toho zvládli zběsile mávat ve vzduchu nabitým AK-47. Brrrr. Anyway, dokud jsou piráti i posádka všichni na Maersk Alabama a snaží se o přežití a přechytračení druhé strany, funguje to dobře. Jenže ouha. Zhruba v polovině se film zlomí, změní lokaci a oseká se trochu i osazenstvo. A tahle část filmu je neuvěřitelně zdlouhavá a působí spíš jako přehlídka US Navy a superdrsných amerických jednotek. Piráti jsou pořád stejně "nemožní" - krom již zmíněného zběsilého mávání zbraněmi neustále opakovali, že na ně nemá nikdo zkoušet žádné fígle. No tricks, Irish! Ale přesto na spoustu úplně blbých fíglů skočí. Což už je pak tak trochu otravné a modlíte se k US Navy, aby už s tím vším proboha skoncovala.
A když divák přečká tohle, dočká se v cca předposlední scéně té správné emocionální bomby, kvůli které to stojí vydržet.

Tom Hanks v roli Kapitána Phillipse byl standardně dobrý. Zvlášť v té předposlední scéně. Mě ale nejvíc zaujali ti somálští piráti. Z toho, co jsem vyzkoumala na internetu, snad ani žádný z té čtveřice není herec. Ale jak už jsem zmínila výše, byli fakt děsiví. Zvlášť pirátský lídr Muse - takhle nějak si představuju Somálce! (dodatečně jsem zjistila, že to je doopravdický Somálec - vlastně celá pirátská grupa jsou Somálci). Vychrtlej, příšerný zuby, vošklivej, divoce koulí vypouklýma očima.  Nechtěla bych ho potkat v noci v parku nebo tak něco. Fakt ne. V traileru je ta jejich děsivost sotva poloviční. Takže co se castingu týče, dobrá práce!


Film mě donutil si potom doma hledat další informace o případu, sjíždět videa o záchraně kapitána na YouTube. Je to všechno hrozně zajímavé - jak film, tak i hrabání se v té samotné realitě víc do hloubky. Tady je doporučení, jestli na to jít do kina, poměrně jednoduché - jděte.
Štítky:

0 komentářů:

Okomentovat