čtvrtek 28. listopadu 2013

Maturita - 10%

Týnejdžerská komedie z kuchyně Tomáše Magnuska (bez komentáře) a Tomáše Houšky (scénáristy Gymplu, který jsem neviděla) z prostředí střední školy. Jo, je to zhruba takovej průser, jako jsme všichni čekali.Po patnácti letech jsem vytáhla svojí mámu do kina na český film. A zrovna na tohle. Pro tento zážitek jsme jely do 30 kilometrů vzdáleného města a musela jsem to cálovat za nás obě jako bolestné. Tomu se říká obětovat se pro český filmový průmysl, svůj růžový blogísek a Maturity chtivé tepláky.
Uvaděčky ve stařičkém kině byly evidentně v šoku, že někdo přišel a nemají tak o půldruhé hodiny kratší šichtu. Jo, umíme jedněm zkazit večer! Takže soukromé rodinné promítání. Upřímně, tohle jsme fakt nečekaly. Jedna z uvaděček chodila v průběhu filmu do sálu kontrolovat, jestli tam pořád ještě jsme...

Dneska máme vyprodáno.......
Bohužel pro onu slečnu jsme zůstaly a vydržely statečně až do konce. I přes občasný záchvat smíchu to bylo utrpení. A záchvaty smíchu byly hlavně proto, že děj na plátně byl ultimátně dementní. Rozepisovat se o ději je nošení dříví do lesa. Je to komedie pro mládež, která vypadá jako kdyby někdo spojil Kameňák (libovolný) a Snowboarďáky. Puboši občas hovoří ve vtipech, mezitím se snaží nahackovat do systému ministerstva, stáhnout si tam maturitní otázky a u toho hovoří ve vtipech, občas spolu souloží a potom hovoří ve vtipech. Pokud nehovoří ve vtipech, snaží se o reálné znějící dialogy, které působí přirozeně asi jako prsa Lolo Ferrari. Z první poloviny tak rozhovory  mezi postavami znějí kreténsky vinou toho, jak špatně jsou zahrané, z druhé poloviny zase tím, jak špatně jsou napsané.
Pokud doufáte, že se autoři ztrapní svojí neznalostí při scénách hackování se do ministerského serveru, tak bohužel. Dvakrát se tam řekne SQL a JavaScript, párkrát server a tím veškeré hovory o počítačích končí. Jak teda hlavní hrdinové dokázali to, co dokázali nikdo neví a ve filmu se to ani nijak nevysvětlí. A takový věci se tam dějou pořád. Nevysvětlených a nevysvětlitelných úkazů je tam požehnaně.

Když jsme u hlavních hrdinů - film Maturita je plný stereotypů. A hrozně si v tom libuje. Partičku puberťáků tak tvoří geek, jeho steampunková geeky kočena, blbá blondýna, tupý chlapec z bohaté rodiny, tupé děvče, co věří v okultní vědy. Správňácká učitelka (goth), správnácký učitel, nesprávňácký ředitel školy (Bastardi all over again), kreténský ministr školství, který spí se všema svýma modelkoidníma sekretářkama, krávy státní úřednice etc.... Pak je tam další hromada postav, které jsou naprosto zbytečné, ale točí se kolem nich některé podzápletky. Které buď nejsou ukončené logicky, nebo vůbec. Někdy ani nevíme, proč se tam některé postavy zjevily, něco udělaly a pak zase zmizely. S hlavní dějou linkou to obvykle nemělo společného NIC.
Hlavní geek, aby vypadal jako ultimátně ultimátní geek, si doma staví ve volných chvílích kopy elektronických zařízení, včetně chytrého robota (který vypadá trochu jako R2D2, ale chová se se jako C3PO). Mladý Skywalker hadr. I lol'd.
A pro zajímavost, v jedné z vedlejších rolí se objevila advokátka Klára Samková (zastupuje např. Tomia Okamuru, haha). Jinak herci celkově tragedie, jakžtakž tam hraje jen David Steigerwald aka správňácký učitel.
P.S. ne, blbá blondýna neukáže prsa. Nikdo tam vlastně pořádně neukáže prsa.

Okultistka, bohatý chlapec a blbá blondýna

Absolutně tristní záležitostí na celém filmu je kamera a střih. Něco tak tragickýho jsem už dlouho neviděla. Kvalita mizerná, svícení ještě horší (pokud herci nejsou vysolárkovaní, vypadají jako upíři - nejvíc asi ministr školství, ale třeba je to chytře a humorně nastavené zrcadlo a já to jenom nepoznala). Barvy totálně vyblité, nebe většinou přepálené (žádná modrá, svítivě bílá stačí), o filtrech asi nikdy ve štábu neslyšeli.

"Uděláme to jako v Kal of důty!" (přesná citace z filmu)

Takže krom plytkého, plochého a téměř nijakého děje, nesympatických a pitomých postav, je to ještě natočené pomalu hůř, jak nějaké home video. Prostě všechno špatně.
Je to sice tak blbý, až je to vtipný, ale není to až zas tak vtipný, aby se vyplatilo dávat za to nějakých 180 Kč někde v multiplexu. Protože už po cestě domů z kina si člověk nepamatuje proč a čemu se vlastně smál. Zůstane už jen vzpomínka typu "jo, to byl opravdu hodně debilní film".
A moje máma se dalších 20 let do kina na český film nepodívá.
Štítky:

8 komentářů:

 1. Dobře napsané, mám jen jednu výhradu: "Pokud nehovoří ve vtipech, snaží se o reálné znějící dialogy, které působí přirozeně asi jako prsa Lolo Ferrari. Z první poloviny vinou toho, jak špatně jsou zahrané, z druhé poloviny zase tím, jak špatně jsou napsané." - celá Lolo Ferrari byla nepřirozená, její prsa byla pouze vlajkovou lodí její nepřirozenosti. Ta však nebyla "z poloviny špatně napsaná, z poloviny špatně zahraná" - myslím, že ti chirurgové dělali, co mohli. Ta metafora by se prostě neměla dále jakoby štěpit na dvě poloviny, protože ty pak zpětně evokují tu dvojici airbagů...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. fair point!
   někdy píšu rychleji než myslím.... díky za připomínku :)

   Smazat
 2. Jako já vím, že ta poslední věta je schválně přepálená, ale stejně, nedá mi to. Strašně mi vadí, jak je posledních cca 5 let hrozně v módě nadávat na český filmy, jak je to všechno sračka. Ale od toho přece máme ty recenze, já jsem na špatném českém filmu nebyl v kině už léta, prostě si dávám pozor a pečlivě si vybírám. Nemůžu přece jít na Babovřesky a pak nádavat, že už na český film nepudu. Zrovna tento týden doporučoval Fuka dokument Show!, v létě v kině bylo například drama Jako nikdy a Příběh kmotra (i ten Revival ujde, není to nic extra, ale tragédie to není). Tohle nadávání na český film je otravné, navíc upřímně, ty různé zahraniční filmy, na které chodí třeba právě zmiňovaný František,(animáky pro děti, x-tá pokračování komixových blbin)mi přijdou stejně dementní jako špatný český film. Jinak v Tv zrovna běží České století a Cirkus Bukowsky, tož to s těma českýma filmama není tak špatné. P.s: Celkem vtipná recenze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak ono většinou když člověk chvilku počká, tak se většinu českých filmů poměrně brzo v televizi - takže třeba máma na ně kouká spíš v TV a chodit na ně do kina jí nic nenutí.
   já TV nemám, takže taky hodně vybírám.
   tohle byla tak trochu recese :))

   Smazat
 3. too much Fuka
  tupa devcata, co veri v okultni vedy, existuji; jsou casta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Okultni vedy co veri ve hloupa devcata jsou take caste. Cekam na prvni fotku s krysou v kalhotkach.

   Smazat
 4. Kdy bude novej ruzovej clanek? Kdy jenodrozec proskoci duhou?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://i3.kym-cdn.com/photos/images/original/000/165/535/40435%20-%20Sweetie_Belle%20meme%20soon.jpg

   Smazat