úterý 17. prosince 2013

47 Róninů (47 Ronin) - 35%

47 Róninů je volná filmová adaptace dávného japonského příběhu o samurajích. Můžete se o tom dočíst víc třeba tady na wikipedii - doporučuju si o tom něco vyhledat, je to zajímavé. Rozhodně zajímavější než film.Ve zkratce k příběhu - kníže Asano je nucen spáchat rituální sebevraždu (seppuku) kvůli napadení knížete Kiry. Tím se skupina jeho (Asanovo) samurajů stává róniny - samuraji, kteří přišli o svého pána a mají z toho tak velkou ostudu. Kníže Kira je ultimátní zloun, takže nic samozřejmě není tak, jak se na první pohled zdá - a tak se osiřelí róninové rozhodnou pomstít, i když ví, že je za to bude čekat trest smrti seppukou (pokud se to dá takhle nazvat). A aby to byl řádný hollywoodský biják, přidáme napůl bílou tvář - Kaie (Keanu Reeves), který má samozřejmě velmi pohnutý a nešťastný osud, hlavně proto, že ostatní samurajové si s ním nechtějí hrát, pár haha CGI démonů, lišek, čarodějnic, zakázanou leč nehynoucí lásku, honbu za pomstou a tak dále a tak dál.

Tenhle hustodémonskykrutopřísnej kluk z plakátu je ve filmu zhruba pět sekund
A bacha, trailer zase jednou klame tělem. Z traileru jsem měla dojem, že ten film bude tak trochu řežba na efekt ve stylu např. Sucker Punch. Tak dojem zase jednou klamal. Řežbu na efekt tam sice máme, ale mnohem víc se v tom filmu žvaní. Film má necelé dvě hodiny a z toho hodinu a půl róninové jen žvaní, kecají, kují pomstu, tváří se tragicky, film se táhne jako sopel. Diváctvo pospává (nekecám), ale vůbec to nevadí, protože se vlastně nic neděje. Stačí prvních deset a posledních dvacet minut, aby byl člověk víceméně v obraze (a tím by si ušetřil pátrání po smyslu některých dějových zvratů). 

Kdo má rád Japonsko a jeho kulturu, bude asi hodně zklamaný. Potenciální síla příběhu jde úplně do kopru a ve výsledku mi bylo úplně jedno, jestli všech 47 róninů zaklepe bačkorama. A že finální scéna  by mohla mít řádné koule... ale nemá. Prostě nemá.
Postavám ve filmu se člověk ani pořádně nedostane pod kůži, aby s nimi mohl prožívat a soucítit. Nejblíž se dostaneme k postavě Kaie (Reeves), ale i tak je nějaká jeho hlubší motivace záhadou hlavolamu.Rozhodně jsem od 47 Róninů očekávala mnohem víc. Zážitek dovršil fakt, že na novinářské projekci film promítali s českým dabingem....... proboha proč? V běžné kinodistribuci je film možno vidět i s titulky a že by bylo nutné ho dabovat např. kvůli tomu, že by to malá děcka nestíhala číst se mi úplně nezdá. Ale na tomhle filmu se mi toho nezdá mnohem víc.

P.S. Keanu Reeves už je fakt starej a nemohla jsem se zbavit dojmu, že se snaží hrát vrstevníka s herci mladšími o minimálně dvacet let.
Štítky:

0 komentářů:

Okomentovat