čtvrtek 5. prosince 2013

Oldboy (Oldboy) - 50%

Oldboy je původně korejský thriller, který vznikl před deseti lety a má celkem početnou fanouškovskou základnu. Do té patří i americký režisér Spike Lee a ten se rozhodl natočit vlastní verzi aka remake.
Já jsem korejského Oldboye viděla, takže budu oba filmy především srovnávat.

Do hlavní role obsadil Lee drsňáckého Joshe Brolina, méně slavnou sestru dvojčat Olsenových, Elizabeth, ultimátní prototyp pošuka Sharlta Copleyho a menší roli si střihne i Samuel L. Jackson.


Pokud jste viděli původní korejský film, tak celkem dobrou zprávu je, že děj v americké verzi se liší pouze v drobnostech.
Joe Doucett (Brolin) je tlustý (!!!) alkoholik troska, kterému se nic nedaří, žena ho opustila a vzala sebou jejich malou dcerku. Jednoho dne se Doucett řádně opije a do kocoviny se probudí v neznámém pokoji, kde uvězněný stráví celých 20 let. Po uplynutí této doby je z neznámého důvodu propuštěn na svobodu. Takže začne pátrat po tom, kdo a proč ho věznil. Cestou nabere mladou lékařku Marii (E.Olsen), která mu v honbě za pomstou pomáhá a oba tak postupně rozkrývají celou záhadu.
Pokud jste viděli originál, určitě už vám docvaklo, jako roli si asi mohl střihnout právě Copley. Jeho obsazení mě hodně potěšilo, podobně jako u Samuela L. Jacksona. Ti dva by klidně mohli na plátně strávit o něco víc času a vůbec bych se nezlobila. Jinak Brolin jako hlavní postava film dobře zvládá a Elizabeth Olsen se veze. Což vlastně i stačí.

Ne, v Americe se živé chobotnice nejedí
Pokud jste viděli původní korejský film, tak celkem špatnou zprávou je, že americký remake je ve výsledku stejně jen slabý odvar. Nebo by se klidně dalo i říct, že americká verze nemá takové koule. Sice mi některé scény přišly trochu ostřejší, krvavější, ale celková atmosféra nebyla tak dobrá. Brolin je sice správný badass, ale to bohužel není všechno. Začátek filmu, kdy sledujeme uvězněného Brolina šlape dobře, ale jak se dostane ven a začne se probíjet kladivem k pravdě, jde to všechno do kopru. I nejslavnější scéna korejského Oldboye - boj hlavního hrdiny kladivem proti naštvané hordě  drsných mlátičů, je v US verzi taková... trochu bezzubá. A dost americká. (SPOILER pro neznalé původního filmu: v korejské verzi se hlavní hrdina statečně bije a probije ven, ale taky u toho dostane řádně na držku. V US verzi to tam Brolin vymydlí téměř bez mrknutí oka a kdyby ho na konci nebodli do zad [takže nebojuje půl scény s dřevěným kolíkem v zádech, ten dostane až těsně před finišem], tak v klidu odejde po svých domů).
Něco podobného se dá říct i o finiši celého filmu. Oproti originálu je to takové ploché. Ve chvíli kdy Brolinův korejský protějšek propadá šílenství a beznaději, US film prostě tak nějak skončí a nezanechá žádnou hlubší stopu.

Hammertime!

Ve výsledku logicky záleží na tom, jestli jste fandové původního Oldboye. Pokud ano, americký remake vás překvapivě moc nepotěší. Nepřináší nic nového ani lepšího a tudíž se jeví jako zbytečný.
Pokud jste korejský film neviděli a chcete si dát thriller s celkem sympatickým badass hrdinou a zajímavým vyústěním zápletky, mohl by se vám US Oldboy zalíbit.
Štítky:

2 komentáře:

  1. Co se deje v tom tvem pipinariu? Recenze!. To ze fuka cicha kalhotky v londyne neznamena ze tady je pauza.

    OdpovědětSmazat