středa 4. prosince 2013

Přijde letos Ježíšek? - 20%

Přijde letos Ježíšek? je nový český film s vánoční tematikou. Vznikl v česko-mexické koprodukci a účinkují v něm čeští i mexičtí herci.
A ach jo.


Děj filmu začíná v Mexiku, kde pozorujeme architekta Josého (Josef Abrhám), jeho ženu Dolores (nějaká mexická herečka) a dceru Penelope (jiná mexická herečka), která se s manželem (nějaký mexický herec) neúspěšně pokouší o dítě. Nejvíc zasažená je tímto faktem Dolores, která je velmi pobožná a kněz v místním kostele jí nabídne řešení - její rodina je prokletá, protože Doloresin dědeček odvezl z Prahy sošku Pražského Jezulátka a dokud ji nevrátí zpátky, její dcera neotěhotní. Co na tom, že dle doktorů je problém v dceřině manželovi, který má trochu líné spermie. Řekl to kněz, takže to bude určitě pravda. Otec nabídne dceři jiné řešení, a to Františkovy Lázně, kde by se mohla nechat oplodnit nějakým místním lázeňským švihákem.
Rodinka se tedy vydává do Prahy. Bez manžela Penelope. Dolores nikomu neřekne o prokletí s Jezulátkem a do Františkových lázní se nikdy nedostanou, takže... he?
V Praze se setkáváme s dalšími postavami - Ruda (Václav Postránecký), dávná láska Josého Květa (Libuše Šafránková), její syn (Igor Chmela), jeho žena (Danica Jurčová), jejich děti, prodavač kaprů, noční vrátný, tajemná asi feťačka... Jejich původ/ke komu patří se dozvídáme jakoby náhodou a postupně. Ale samozřejmě je vše provázané a ve výsledku se všichni znají/potkají/jsou jedna velká rodina. Captain Obvious to the rescue.

Ježíškova česko-mexická skvadra

Zaplétat se více do děje nemá moc smysl - kvůli spoilerům a taky kvůli tomu, že je celý příběh zmatený jak zbloudilá lesní včela. Vlastně by se dalo říct, že to je mexická telenovela (ztracená láska, ztracené a znovu nalezené děti, nejasné otcovství, nevěra, atd.), která má spoustu nešvarů typických pro blbé české filmy (nedořešené podzápletky, zbytečné scény/postavy, příšerný a všudypřítomný product placement, nejasná motivace postav).

Když film skončil, měla jsem k němu tři zásadní otázky:
1. O čem to vlastně bylo?
2. Jaká byla pointa?
3. Proč to někdo vůbec natáčel?

Ani teď, s odstupem,  nemůžu přijít na žádnou kloudnou odpověď.
Když to porovnám s Maturitou, tak vyšší hodnocení si Přijde letos Ježíšek? zaslouží jen díky lepším hercům a tomu, že je film technicky lépe natočený.
Scénář je jinak prostě a jednoduše debilní a člověk nemá chuť fandit kterékoliv z postav, protože se všichni chovají divně, nelogicky a někdy i celkem amorálně. Ale hlavně, že jsou ve filmu všichni sexy, bohatí a vyfotošopovaní (skromná a pobožná paní Dolores sedící celý den v kostele v leopardím kožichu).
Navíc se to celé vleklo jako sopel. U filmů na koukám na hodinky víceméně vždycky, pro rychlou orientaci kolik toho zbývá do konce/na vývoj zápletky/etc. Tady jsem po každém pohledu na ciferník chtěla zoufale úpět, protože deset minut na plátně se pocitově rovnalo zhruba tak třiceti.
A místo milé vánoční atmosféry na vás z plátna dýchne tak akorát zmar. Můžete si připadat přibližně takhle:

Grumpy Cat. Still a better love story than Twilight Přijde letos Ježíšek?

Pokud toužíte po českém vánočním filmu, podívejte se po stopadesáté zase na Pelíšky. Ty jsou milé a dávají tak nějak smysl. Všechno, co film Přijde letos Ježíšek? totálně postrádá.
Štítky:

4 komentáře:

 1. Mno, Amno, na Fukoblogu se trochu řešila scéna s hráškem a scéna s kaprem. Uniká nám pointa i těchto dvou izolovaných scén, které je tam možno shlédnout. Ale možná mají nějaký kontext nebo je tam running gag nebo něco jiného. Tvůj názor?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pointu nenajdeš tam, kde žádná není.
   Ale kdybyste je náhodou někdo našel, dejte mi vědět!

   Vymazat
  2. Jak bychom mohli? My na takovéhle věci do kina nechodíme, to za nás dělá Fuka! To on se za nás tepláky nechává znovu a znovu ukřižovat, většinou českými tvůrci! Hlavní rozdíl mezi ním a Ježíšem je ten, že to dělá za prachy a bitcoiny.

   Vymazat