čtvrtek 12. prosince 2013

Vše je ztraceno (All is Lost) - 65%

Po výborné Gravitaci do kin míří další film s tématem, kdy samotný člověk uprostřed ničeho bojuje o přežití.

Místo vesmíru ale ve Vše je ztraceno figuruje oceán a místo Sandry Bullock uvidíme Roberta Redforda. Jenom Roberta Redforda, který v podstatě nesleze z plátna a ve filmu téměř nemluví - to co uslyšíte v traileru je odhadem polovina toho, co ve filmu zazní. Taková málomluvná one man show.


Film nás vrhne rovnou doprostřed dění - žádné seznámení se s hlavní postavou (která je v závěrečných titulcích uvedena jako Our Man) a její historií, pohnutkami, vysvětlením, proč je sám na lodi, kam se plavil atd.... Jeden z prvních záběrů co vidíme, je díra v Redfordově lodi způsobená zatoulaným kontejnerem s teniskami. A tak sledujeme, jak se potýká s nastálou situací, obvykle pouze za zvuků šplouchání vody.
Redfordův herecký výkon je, zvlášť ze začátku filmu, velmi úsporný. Hlavní postava má evidentně být velmi zkušeným námořníkem, ale stejně si nedovedu představit, že by někdo ustál situaci "mám v lodi řádnou díru a nabírám vodu" s takovým klidem jako Our Man. Na jeho tváři se nezračí téměř žádné emoce, s klidem prostě jde díru zalátat a plujeme dál. To jsem měla trochu problém uvěřit - ale zase byl poté mnohem citelnější ten progres, kterým Redford po čas filmu prochází a kdy emoce doženou už i jeho (a jedna z nejlepších scén filmu, kdy do absolutního ticha zakřičí "FUCK"). Protože díra v lodi není jediným problémem, se kterým musí bojovat - přijde ještě bouře, žraloci......

Zadumaný Our Man
Byla jsem celkem příjemně překvapená, že film nijak výrazně nenudí, poměrně rychle utíká a je celkem napínavý. Stejně jsem se ale nemohla zbavit pocitu, že tomu k dokonalosti ještě něco chybí. Ve výsledku je vlastně zápletka, její progres i finále poněkud prvoplánové a filmu i chybí nějaký větší emocionální náboj.
Film je určitě dobře natočený a rozhodně to chtělo odvahu, vrhnout se na natáčení takového materiálu. Taky smekám před Robertem Redfordem, protože v jeho věku je to rozhodně úctyhodný výkon (který vypadá jako pokus o útok na Oscara). Oceňuji i práci kamery.
Přesto bych si ale jako survival movie dala ještě jednou již zmiňovanou Gravitaci, protože ta mě přikovala do sedadla a nedala mi vydechnout. Dokonce jsem se přistihla, jak zarývám nehty do opěradla. Vše je ztraceno mě oproti tomu nechalo dosti chladnou.
Závěrem si dovolím ještě malou výtku mám k českým titulkům - sice se může zdát, že na tom filmu neměl překladatel moc práce, ale kdyby otitulkoval například titul knihy, kterou Redford čte, nebo nápisy na zařízeních, která používá, bylo by pro diváky mnohem jednodušší pochopit, co se na plátně děje/co se Redford chystá udělat.
Štítky:

1 komentář:

  1. Tak Gravitace tě přikovala do sedadla a nedala ti vydechnout? Dokonce jsi zarývala nehty do opěradla? Čili jsi zažila filmový orgasmus, to rád slyším. Není nic smutnějšího než frigidní filmová recenzent(ka).

    OdpovědětVymazat