úterý 14. ledna 2014

Srdcerváčka "Pája naslepo" v Bio Oko - update

V svém blogpostu o tom, jak jsem se na jeden (tý)den stala odvážným palcem na Radiu 1, jsem se zmínila, že charitativní projekt Srdcerváči měl ve svém katalogu zážitků i možnost pronajmout si Bio Oko.
A nedávno jsem narazila na Facebooku na akci, kterou založila slečna... kterou k Vánocům obdarovali přesně tímhle zážitkem. A smekám klobouk před tím, jak s dárkem naložila.

Možná znáte akci z Oka, která se jmenuje "Oko naslepo". Přijdete do kina a nevíte, co vám tam pustí za film. Jako bonus se můžete sami rozhodnout, za kolik peněz vám ten filmový zážitek stál, protože vstup je jinak zdarma.
A jak už napovídá název příspěvku, slečna Pája se rozhodla to pojmout hodně podobným způsobem. Uspořádala veřejnou akci, na kterou může přijít kdokoliv z vás - ona sama na tajňáka vybrala nějaký film. Po skončení promítání se budou opět vybírat peníze za "vstupné" - a ty se pošlou přímou na konto Srdcerváčů!
Akce se koná tuto sobotu 18.ledna od 10:00. Překvapivě v Oku :) A já si to určitě nenechám ujít.

Víc o "Páje naslepo" můžete najít na stránce události na Facebooku TADY.

Staň se taky Srdcerváčem!

P.S. V sobotu příspěvek aktualizuji a dám vědět, co za filmovou lahůdku Pája vybrala.

P.P.S. Je to Single Man

pondělí 6. ledna 2014

Vlk z Wall Street (Wolf of Wall Street) - 90%

Vlk z Wall Street je film natočený volně na motivy skutečných událostí podle biografické knihy Jordana Belforta. Na vzniku filmu se podílela úspěšná dvojice - režisér Martin Scorsese a hlavní roli si střihnul Leonardo DiCaprio. Jejich spolupráce opětovně dopadla na výbornou!


Jordan Belfort baží po bohatství a je schopný pro svůj úspěch udělat cokoliv. Začne pracovat na Wall Street pod vedením burzovního makléře Marka Hanny (výborná malá roličky Matthewa McConaugheyho). Ale co čert nechtěl, píše se rok 1987 a americkou burzu čeká krach. Belfort se ale nevzdává a přijde na způsob, jak se dostat k ohromnému bohatství. S partou kamarádu (které kraluje Jonah Hill) rozjedou své vlastní obchodování s cennými papíry, který jim slušně sype - rostoucí firmu pojmenují Stratton Oakmond. Firma prosperuje, peníze se sypou, ale aktivity, díky kterým je společnost v takovém zisku, nejsou příliš legální. Ale všechno (zatím) Belfortovi a jeho partě prochází. Opájejí se mocí, penězi, bohatstvím - celý Stratton Oakmond až po posledního makléře. Pořádají se dekadentní večírky (holení hlav asistentkám za 10 000$, házení liliputů na terč), drogy se berou ve velkém, alkohol teče proudem a prostitutky jsou v kancelářích firmy jako doma (a tak celkově prostory společnosti občas připomínají spíš noční klub než pracoviště).
Kdo seje vítr, sklízí bouři a je jen otázkou času, když po podezřelých Belforovo aktivitách začne pátrat FBI. Tím začne další kolo machinací, praní a vyvedení peněz s pomocí švýcarského bankéře (kouzelný Jean Dujardin).
Mezitím ještě sledujeme Belfortův osobní život - výměnu manželky za mladší a atraktivnější model a jejich následné soužití, narození dětí...

Jsem král světa!!!

A všechno je to strhující a zábavné. Příběh je vyprávěný hlavně z Belfortova pohledu. Slyšíme jeho vnitřní monology a některým dějstvím nás provede jako moderátor. A tyhle scény jsou skvělé. DiCaprio překonává sám sebe a hraje skvěle. Ať už nesmělého začínajícího makléře, dekadentního pracháče na drogách či zdeptanou trosku.
Skvěle funguje jak dramatická tak i komediální stránka příběhu - Scorsese zvládl vše ukočírovat, takže to nikde nedrhne a navzájem se to neruší. 
Scénář filmu napsal Terrence Winter, který se Scorsesem spolupracoval na seriálu z produkce HBO Boardwalk Empire (česky Impérium - Mafie v Atlantic City), který kritika i diváci přijali více než vřele.
Za další hovoří, že film už získal dvě nominace na Zlaté Glóby - za nejlepší film a hlavní mužskou roli. A Oscarové nominace určitě Vlkovi neutečou (a že by se DiCaprio konečně dočkal?).

Taková normální párty burzovních makléřů
I když je příběh založený na realitě, stejně si u filmu člověk občas říká, že tohle přece nemůže být pravda ani trošičku. To, co jsou Belfort a jeho partička schopni vymyslet je opravdu už trochu surreálné. Postavy jsou někdy spíš víc groteskními figurkami (a to nemusí být ani sjeté jak zákon káže), ale do celkového pojetí filmu to sedne. Film má stopáž necelé tři hodiny, ale nenudí a rychle uteče - člověk zírá na plátno a je mu i skoro líto, když film skončí (a na konci se dočkáme i camea skutečného Jordana Belforta).

Scény, které mi nejvíc utkvěly v paměti:
  • cca patnácti minutová scéna, kde se DiCaprio a Hill rozhodnou, že se sjedou na prošlých prášcích - PURE EPICNESS
  • první návštěva u Dujardina a jeho "vnitřní" komunikace s DiCapriem
  • v podstatě všechny scény, kde DiCaprio vede nějaký vnitřní monolog
  • McConaughey na obědě

Prostě a jednoduše, konečně film kterej má koule a nebojí se je použít!