čtvrtek 20. února 2014

Zachraňte pana Bankse (Saving Mr. Banks) - 75%

Disneyův filmový muzikál Mary Poppins je dnes již kultovním dílem. A pro obecenstvo Spojených států to platí dvojnásob. A tak se USA spojili s Velkou Británií a Austrálií a natočili film o tom, jak   komplikované bylo, aby Mary Poppins mohla jako filmový muzikál vůbec vzniknout.


Walt Disney slíbil svým dcerám, že zfilmuje jejich oblíbený příběh o Mary Poppins. A nezastavilo ho ani to, že o odkoupení práv na zfilmování bojoval s autorkou P.L.Traversovou dlouhých 20 let.
Film Zachraňte pana Bankse nás uvítá před koncem této dvacetileté éry, kdy se Traversová (Emma Thompson), která je ve finanční tísni, na nátlak svého agenta vydává do Los Angeles za Waltem Disneym (Tom Hanks) vyjednávat o případné filmové podobě Mary Poppins a tedy i onomu prodeji práv.
Traversová je vylíčena jako postarší, zahořklá a osamělá žena, které leze na nervy všechno od samotného Walta Disneye, jeho tvůrčího týmu až po celé Los Angeles, která se rozhodně nerozpakuje dávat svojí nelibost najevo. Prvotní nadšení hudebníků a scénáristů ze setkání s Traversovou rychle opadá, když veškeré jejich návrhy letí téměř okamžitě do koše a autorka s chutí veškeré snahy sabotuje. Walt Disney tak marně přemýšlí, jak se Traversové dostat pod její tvrdošíjnou hroší kůži a splnit tak dávný slib, co dal svým dětem.
Mezitím ve filmu vidíme flashbacky do minulosti Traversové a snažíme se tak porozumět jejím pohnutkám a úzkému vztahu, který chová k postavě Mary Poppins. Děj flashbacků nás přenese do Austrálie, kde Traversová vyrůstala a věnuje se hlavně blízkému vztahu, který měla se svým otcem (Colin Farrell), a který ji ovlivňoval po celý zbytek jejího života.
A jak to celé s filmem Mary Poppins dopadlo, to už všichni víme...

Jak se dostat Traversové na kobylku
Zachraňte pana Bankse je podařené dílo. Prolíná se v něm drama i komedie, ale oba prvky nepůsobí navzájem nijak rušivě. I přesto, že je děj filmu víceméně předvídatelný (částečně samozřejmě i díky tomu, že je podle skutečných událostí) a víme, že hlavní postavy nakonec dojdou smíru a pochopení jedna pro druhou, nenudí a zvládne udržet divákovu pozornost. Z velké části je to díky flashbackům z minulosti Traversové, pomocí kterých odkrýváme její pohnutky.
Film také staví na kontrastu mezi postavami Traversové a Disneye - zatímco Traversová je typický upjatý morous, Disney je její přesný opak (a strašně jí tím samozřejmě leze na nervy). Na což se dá plynule navázat pochvalou pro hlavní představitele, kteří si odehráli svůj vysoký standard. Vyzdvihnout ještě musím práci kamery za pěkné a nápadité záběry. A hudba! Film je samozřejmě protkaný melodiemi z filmu Mary Poppins a od té doby si je musím pořád broukat (hlavně Let's Go Fly a Kite, která je v Zachraňte pana Bankse zlomová).

Rodinná idylka
Ve výsledku mě film příjemně překvapil. Moje očekávání nebyla příliš veliká, ale o to jsem odcházela z kina nadšenější. Není to žádné přelomové dílo, ale člověk odchází z kina s dobrým pocitem. A možná i dojatý (musím se přiznat, že ke konci filmu jsem měla slzy na krajíčku). Filmaři odvedli na Zachraňte pana Bankse kus velmi dobré práce a mají být na co pyšní.
Pokud se na film chystáte a už jste na původní muzikálovou Mary Poppins pozapomněli, doporučuji si jí doplnit ještě před tím, než se vydáte do kina. Já to sice neudělala, ale i tak mi to nedá a na Mary Poppins se podívám i teď zpětně (a pak si dám možná ještě jednou Zachraňte pana Bankse). Ale určitě si film víc užijete, když budete mít Mary Poppins čerstvě v hlavě.

čtvrtek 6. února 2014

LEGO příběh (The LEGO Movie) - 100%

Fenomenální stavebnice LEGO má svůj vlastní film. A ten je taky fenomenální!


LEGO panáček Emmet je obyčejný stavební dělník, co žije svůj obyčejný LEGO život a všechno je přitom hrozně awesome (jak se dozvíme v jedné z písniček, která je mimochodem tak hrozně pozitivně vlezlá, že si jí musím pořád broukat a už si jí doma pouštím alespoň popáté). A z awesome reality ho vytrhne náhodné setkání s LEGO panáčkou (ne, slova panenka tady prostě nepoužiju) WyldStyle a nalezení tajemné zbraně, která má zabránit zlému prezidentu Byznysovi ve zničení celého světa. Při hrdinské cestě za záchranou Emmet projde několika různými LEGO světy a potká spoustu proslulých LEGO postaviček. Vše završeno poselstvím, které mne dojalo. Och.

Nejvíc mě ale dojalo, jakou si s filmem dali tvůrci hroznou práci! Film je natočený částečně pomocí stop-motion a částečně pomocí CGI. Ale je to udělané tak fikaně, že to vypadá stop-motion reálně celé. Tady si dávali tvůrci ohromný pozor na všechny detaily, takže divák nestačí zírat. Prostě si s tím do puntíku vyhráli a na filmu je vidět, že je to i bavilo. Postavičky jsou zábavné, popkulturní odkazy jsou zábavné, animace je zábavná, hudba je zábavná, písničky jsou zábavné. Je to prostě strašně super!
Celý film je takový rozverný a hravý. Ani ten závěrečný doják, kdy nám chce LEGO příběh sdělit i nějaké morální poselství, celkový dojem nekazí, naopak ho ještě vylepšuje.


Film se bude líbit dětem, ale hlavně se bude líbit "starším a pokročilým" - tedy těm, co si s LEGem hrávali deset-patnáct a víc let zpátky. Taková ta dětská radost, když na plátně rozpoznáváte některé specifické kostičky nebo panáčky, a v duchu si přehráváte, co všechno jste měli doma ("jeeeeeee, pirátská loď, s tou jsem si hrála před dvaceti lety"), je k nezaplacení.

Ještě jednou musím vyzdvihnout zábavnost některých postaviček - zvlášť mě bavil Batman (a jeho "přátelský" vztah ke Green Lanternovi). Ten má ve filmu taky svojí písničku, která mě děsně baví a po příchodu z kina šla pěkně fofrem do iPodu. A nemůžu nesdílet tohle video. To je prostě tak krásně ujetý!


LEGO příběh nemůžu jinak než doporučit. Viděla jsem verzi v originálním znění a nejspíš si to dám znova ještě s českým dabingem. Protože ten film je prostě zábavný a jsem si jistá, že s každým dalším shlédnutím divák objeví nové a nové zajímavé detaily, které mu předtím unikly.

Prostě a jednoduše, takhle by se měly dělat filmy. Takhle by to mělo vypadat.