čtvrtek 20. února 2014

Zachraňte pana Bankse (Saving Mr. Banks) - 75%

Disneyův filmový muzikál Mary Poppins je dnes již kultovním dílem. A pro obecenstvo Spojených států to platí dvojnásob. A tak se USA spojili s Velkou Británií a Austrálií a natočili film o tom, jak   komplikované bylo, aby Mary Poppins mohla jako filmový muzikál vůbec vzniknout.


Walt Disney slíbil svým dcerám, že zfilmuje jejich oblíbený příběh o Mary Poppins. A nezastavilo ho ani to, že o odkoupení práv na zfilmování bojoval s autorkou P.L.Traversovou dlouhých 20 let.
Film Zachraňte pana Bankse nás uvítá před koncem této dvacetileté éry, kdy se Traversová (Emma Thompson), která je ve finanční tísni, na nátlak svého agenta vydává do Los Angeles za Waltem Disneym (Tom Hanks) vyjednávat o případné filmové podobě Mary Poppins a tedy i onomu prodeji práv.
Traversová je vylíčena jako postarší, zahořklá a osamělá žena, které leze na nervy všechno od samotného Walta Disneye, jeho tvůrčího týmu až po celé Los Angeles, která se rozhodně nerozpakuje dávat svojí nelibost najevo. Prvotní nadšení hudebníků a scénáristů ze setkání s Traversovou rychle opadá, když veškeré jejich návrhy letí téměř okamžitě do koše a autorka s chutí veškeré snahy sabotuje. Walt Disney tak marně přemýšlí, jak se Traversové dostat pod její tvrdošíjnou hroší kůži a splnit tak dávný slib, co dal svým dětem.
Mezitím ve filmu vidíme flashbacky do minulosti Traversové a snažíme se tak porozumět jejím pohnutkám a úzkému vztahu, který chová k postavě Mary Poppins. Děj flashbacků nás přenese do Austrálie, kde Traversová vyrůstala a věnuje se hlavně blízkému vztahu, který měla se svým otcem (Colin Farrell), a který ji ovlivňoval po celý zbytek jejího života.
A jak to celé s filmem Mary Poppins dopadlo, to už všichni víme...

Jak se dostat Traversové na kobylku
Zachraňte pana Bankse je podařené dílo. Prolíná se v něm drama i komedie, ale oba prvky nepůsobí navzájem nijak rušivě. I přesto, že je děj filmu víceméně předvídatelný (částečně samozřejmě i díky tomu, že je podle skutečných událostí) a víme, že hlavní postavy nakonec dojdou smíru a pochopení jedna pro druhou, nenudí a zvládne udržet divákovu pozornost. Z velké části je to díky flashbackům z minulosti Traversové, pomocí kterých odkrýváme její pohnutky.
Film také staví na kontrastu mezi postavami Traversové a Disneye - zatímco Traversová je typický upjatý morous, Disney je její přesný opak (a strašně jí tím samozřejmě leze na nervy). Na což se dá plynule navázat pochvalou pro hlavní představitele, kteří si odehráli svůj vysoký standard. Vyzdvihnout ještě musím práci kamery za pěkné a nápadité záběry. A hudba! Film je samozřejmě protkaný melodiemi z filmu Mary Poppins a od té doby si je musím pořád broukat (hlavně Let's Go Fly a Kite, která je v Zachraňte pana Bankse zlomová).

Rodinná idylka
Ve výsledku mě film příjemně překvapil. Moje očekávání nebyla příliš veliká, ale o to jsem odcházela z kina nadšenější. Není to žádné přelomové dílo, ale člověk odchází z kina s dobrým pocitem. A možná i dojatý (musím se přiznat, že ke konci filmu jsem měla slzy na krajíčku). Filmaři odvedli na Zachraňte pana Bankse kus velmi dobré práce a mají být na co pyšní.
Pokud se na film chystáte a už jste na původní muzikálovou Mary Poppins pozapomněli, doporučuji si jí doplnit ještě před tím, než se vydáte do kina. Já to sice neudělala, ale i tak mi to nedá a na Mary Poppins se podívám i teď zpětně (a pak si dám možná ještě jednou Zachraňte pana Bankse). Ale určitě si film víc užijete, když budete mít Mary Poppins čerstvě v hlavě.
Štítky:

0 komentářů:

Okomentovat