středa 26. března 2014

Přežijí jen milenci (Only Lovers Left Alive) - 60%

Přežijí jen milenci je nový film Jima Jarmusche o upírech a jejich existenční krizi s lákavým obsazením - v hlavních rolích uvidíme Toma Hiddlestona a Tildu Swinton.


Oficiální text distributora film popisuje takto:

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy?

Adam a Eva - už jména hlavních postav u my vysloužila trochu pozvednuté obočí. Ale já tyhle okaté odkazy nemám moc ráda.
Ale zpátky k ději - jak už u spousty filmů platí, nevěř nejen trailerům, ale i popisu od distributora. Alespoň já jsem měla pocit, že koukám na trochu jiný film. Text slibuje nějaká dramata ohledně nekontrolovatelné upírky Avy (mladší sestra Evy. Nedělám si srandu. Hraje ji Mia Wasikowska) a nějaké ty mrtvoly. Ale ono to ani zdaleka není tak žhavé. Ani přílišně akční. A vlastně ani nijak zásadně dramatické. Ale dobře to vypadá!

Povšimněte si, prosím, dredatých paruk. Fujble.
Filmu se rozhodně nedá upřít styl a hezká vizualizace. Domovy obou upírů jsou udělané perfektně, sedí k duším postav a moc hezky se na ně kouká. Když k tomu ještě připočítám herce a atmosféru, tak jsem vyčerpala výčet toho nejlepšího, co film nabízí. Protože dějově je to celkem slabota.
Tempo filmu je takové.... vláčné, pomalu plyne. Když postavy dumají nad nesmrtelností chrousta, tak to spíše nudí. Některé dějové linky nebyly dotažené. Postavy něco nakousnou, zdá se to jako zásadní záležitost, ale až do konce filmu se k tomu nevrátí a situace vyšumí kamsi do ztracena. A i epizoda s Miou Wasikowskou jako upírem/rozmazleným frackem, působí tak trochu jako výkřik do tmy a rozhodně bych ji nenazvala hlavní dějovou linkou, kolem které se to všechno točí. Ve výsledku vlastně Wasikowska na plátně příliš mnoho času nestráví, jen udělá trochu bugr, aby ústřední dvojice mohla něco začít řešit (nelogicky), a pak zase zmizí. Snad by se mi i víc líbilo, kdyby ve filmu postava Avy vůbec nepřekážela a upíři si mezi sebou jen povídali o historii světa, řešili kam ten svět spěje, že my lidi jsme banda idiotů, souložili a hezky u toho vypadali. Pak by byl celkový dojem z filmu kompaktnější. Takhle je to dosti rozpačité.

Tom Hiddleston, idol pro fanyny starší a pokročilé, je super (asi budu taky starší a pokročilá fanyna). Částečně proto, že dostal o dost vděčnější roli než Tilda Swinton. Hiddleston měl dost šancí si s postavou vyhrát. Cynický, naštvaný morous, který sype ironické hlášky z rukávu, to mu zkrátka sedí a diváka prostě a jednoduše baví (lehká podobnost s Lokim čistě náhodná). Postava Evy není ani zdaleka tolik zajímavá. Chvílemi je dokonce i lehce otravná. Zkrátka tam není moc co předvést. Záchranou pro Evu/Tildu je výborná chemie mezi herci, která vlastně tvoří (krom toho žůžo vizuálu) celý film.


Přežijí jen milenci je film, kde forma jasně převládá nad obsahem. Naštěstí je forma natolik líbivá, že diváka neuondá k smrti. A určitě se najdou i tací, co ve filmu odhalí neuvěřitelná filosofická poselství, nastavená zrcadla, alegorie a jiné podobné věci a stráví hodiny debatováním nad Jarmuschovou genialitou. Ale mám takové tušení, že budou spíše v menšině.

čtvrtek 13. března 2014

Need for Speed (Need for Speed) - 35%

Herní klasika Need for Speed míří po 20 letech od svého uvedení na plátna kin. A výsledek je skoro až roztomile pitomoučký.


Jestli od filmu čekáte přehlídku parádních nadupaných kárek, tak vás rovnou zklamu. Jestli od filmu čekáte spoustu a spoustu závodění, tak vás taky zklamu. Málo aut, málo závodění, moc keců.

Příběh se točí kolem hodného a chudého chlapce Tobeyho, který má s partou supercool kámošů (nemůže chybět černoch, který všechno "vtipně" komentuje a umí pilotovat letadla a helikoptéry) autodílnu a je nadaný automobilový závodník. Jeho protivníkem je ve filmu překvapivě zlý a bohatý chlapec, Dino, který je jen bohatý a nadaný závodník. A přebral chudýmu a hodnýmu holku (ale to vlastně není vůbec důležité).

Shelby, hlavní hrdina NFS

Následují SPOILERY.
Dino dá Tobeyho autodílně zakázku na úpravu Mustanga Shelby GT500. Toho od něj koupí blond Angličanka Julia. Mezitím si Dino, Tobey a jeho kamarád Pete (shodou okolností bratr přebrané holky, který vypadá jako kombinace Justina Biebera a Roberta Pattinsona) poměřují pindíky závodnické schopnosti - tak, že Dino vytáhne z garáže tři Koenigseggy Agera R (normálka) a jede se. Na místní okresce tak pošlou několik kolem projíždějících aut do škarpy a závěrem Dino trochu pošťouchne Petovu káru, ta vyletí do vzduchu, cestou zpátky škrtne o asfalt, bouchne a zřítí se z dolů z mostu. Pete je strašlivě mrtvej. Tobey je strašlivě naštvanej. Dino je strašlivě vychcanej. Schová svýho Koengisegga do garáže, začne tvrdit, že Tobey zbylé dva ukradl a pak ještě zabil Peta. Tobeymu nikdo nevěří, že za vším stojí Dino, protože dle policie všichni svědci viděli závodit jen dva Koenigseggy. A tak Tobík putuje na dva roky do báně. Kde kuje strašlivou pomstu, tedy zesměšnění Dina na jednom elitním závodě superkárek. Když ho pustí, domluví se s blondýnou Julií (která má nejspíš napíchaný botox v horním rtu nebo přirozený duck face), že ten superzávod vyhraje, když mu dá dobrý auto. Skvělý nápad.
Tobey tak nafasuje již zmiňovaného Mustanga, do něj blondýnu, a má 45 hodin na to, aby se dostal na zápis závodu. Tak. A jinou superkáru než toho Mustanga na plátně dlooouho neuvidíme. Cestou ještě stihnou nabrat Tobeyho kámoše a všichni se společně vydají na projížďku herními scenériemi. Mezitím se Tobeyho cesta na závod proflákne, vysekne nějaký průsery, poruší podmínku, se kterou ho pustili z báně a Dino vypíše cenu (Lamborghini Elemento) na jeho hlavu zastavení a tudíž znemožnění startu v superzávodu. Takže má v patách policii a ještě bandu dalších pitomců se zbraněma. Taky na sedadle spolujezdce již zmiňovanou blondýnu, se kterou se pomalu začne sbližovat a balit jí na drsné pohledy od volantu a chraplákem ala Batman.
Bandu pitomců a policajty Tobey víceméně úspěšně setřese a zapíše se do závodu. Auto a blondýnu mu nabere tirák řízený Dinovo poskokem. Auto i blondýna jsou tak nepoužitelní. Přebraná sestra díky svým skoro až hackerským schopnostem zjistila, že jejího bratra zabil Dino, což jí dostatečně přesvědčí k tomu, aby ho pustila k vodě a pomohla Tobeymu. Sejdou se na mostě za dojemného dialogu:
"Proč ho neopustíš?"
"Už jsem ho opustila..."(vytahuje z kapsy snubní prstýnek)
batmanovským hlasem "Potřebuju auto."
Beze slova vytáhne cosi z kabelky a podá mu to.
A to je zhruba tak všechno.
To, co vytáhla z kabelky, byl lístek s bezpečnostním kódem do garáže, kde Dino celou dobu schovával inkriminovaného Koenigsegga. Geniální. Tobey auto radostně vezme. Konečně má důkaz, že to si tu třetí Ageru nevymyslel. Ale než auto předá policii, musí odjet ten superzávod a Dina zesměšnit za volantem.
Na závodě už konečně vidíme dalších pár super kárek (Veyrona, McLaren, výše zmíněné Lambo....). Ten závod je samozřejmě ilegální a jak auta vyjedou z první zatáčky, objeví se policejní helikoptéra, několik aut a snaží se závodníky jednoho po druhém sestřelit. Což je celkem pešek, protože cena pro vítěze je zisk všech aut ze závodu. A co nesestřelili policajti, to se sestřelilo samo (nebo sestřelilo policajty. A zvláštní, že když tahle auta bourala velmi podobným způsobem jako to Petovo na začátku, žádné nebouchlo), až zůstali jen dva poslední závodníci... Tobey a Dino. Přičemž Dinovi se podaří se vlastně taky sestřelit sám. Tobey se ještě hrdinsky vrátí, vytáhne ho z auta, sedne zpátky do Agery a dojede do cíle jako vítěz (gratulujeme, první cena je hromada šrotu). Tam se potká s policií. Jeho zabásnou za ilegální závodění a díky tomu, že znovunalezená Agera má SPZ registrovanou na Dina (fail), tak taky Dina za zabití Peta.
Za půl roku vyzvedne Tobeyho z báně blondýna v Mustangu a odjíždí spolu do západu slunce.
KONEC SPOILERŮ.
A to by bylo ve zkratce tak nějak všechno.
Seems legit
Popis neobsahuje informaci o tom, že herci nejsou zvlášť sympatičtí a ani dobří. Dialogy jsou blboučké, upachtěné a obvykle zakončené dlouhým drsným/něžným/nasraným pohledem do kamery za zvuků nějaké děsivé hudby. Logika děje veškerá žádná (ale narozdíl od Fast&Furious to bije do očí a vadí). Všechny postavy se chovají jako kreténi. Nejmíň kreténská je asi postava tajemného pořadatele superzávodu, kterého hraje Michael Keaton (odtud ten batmanovský chraplák?). Stopáž je na takovou záležitost celkem přemrštěná (130 minut?!). Děj je neuvěřitelně předvídatelnej. Málo aut. Moc keců. Žádná ze dvou hlavních hereček není příliš hezká a ani jedna neukáže prsa. Ale zato je ve filmu jeden nahej chlap. V pruhovanejch ponožkách. A vlastně jedna z hereček zasouvá za jízdy... tankovací pistoli do nádrže (ale vypadá to tak nějak všelijak a já si při tom záběru vzpomněla na páření koní za lidské asistence).

Jen pro upřesnění nejsem žádný skalní fanoušek herní série, NFS hry jsem hrála za celý život dvě a to ještě nijak intenzivně. Tudíž je možné, že si znalec původních her může všímat různých narážek nebo věcí, které poukazují na NFS hry a o to víc ho bude film bavit (pokud tam tedy nějaké vůbec jsou).

Vysoce kvalitní filmový zážitek z filmu Need for Speed určitě mít nebudete, ale i tak se nejspíš pobavíte jistou absurditou a pitomoučkostí celého filmu. Pokud má člověk chuť na filmy o závodění, radši ať sáhne po osvědčeném Fast&Furious.

neděle 9. března 2014

Philomena (Philomena) - 80%

Philomena Lee, hlavní hrdinka film Philomena, je skutečná osoba. Stejně skutečná, jako její příběh, který se nejprve objevil v knize "Lost Child of Philomena Lee" a v loňském roce byl zfilmován režisérem Stephenem Frearsem.

Možná už jste někdy slyšeli o tzv. Magdaleniných prádelnách, které vznikly ve dvacátých letech minulého století v Irsku. Pracovaly v nich padlé ženy, matky nemanželských dětí, prostitutky a zkrátka ženy, které dle měřítek katolické víry zhřešily. A v takové prádelně pracovala i Philomena (Judi Dench), jako matka nemanželského dítěte, syna, které jí zlé jeptišky odebraly a bez jejího souhlasu nechaly adoptovat.


Philomena si toto tajemství nechávala celých padesát let pro sebe. V mezičase se sice chodila ptát do kláštera, kde syna porodila, ale jeptišky o něm nic nevěděly. A tak se při pátrání spojí s cynickým novinářem Martinem Sixsmithem (Steve Coogan) a postupně odkrývají tajemství toho, co se všechno tenkrát stalo.

Víc už se o ději rozepisovat nebudu, protože už by to mohlo být spoilerování a zkažení zážitku těm, co se na film teprve chystají. A dějových zvratů tam není zrovna málo.
Ale ani dějové zvraty nejsou na Philomeně to nejlepší. Film je z postaven hlavně na interakci mezi Philomenou a Martinem Sixsmithem a jejich rozdílnosti. Philomena je prostá, jednoduchá žena, zatímco Sixsmith je cynický, světem protřelý a nejspíš i trochu unavený novinář, který vezme práci na Philomenině příběhu vlastně jen z nouze. 


Dojemný a dramatický příběh Philomeny rozhodně nehraje prvoplánově na city. I přes všechna zvěrstva, které jeptišky napáchaly, je Philomena stále velmi smířlivá. Z filmu tak nevyznívá ani žádná hořkost. Naopak je ve filmu použit humor, ale velmi citlivě a jemně. Philomena dokazuje, jak málo stačí k tomu natočit velmi dobrý film - kvalitní scénář a dva velmi kvalitní herce, kteří jej uvádí v život. Protože film je převážně o dialozích mezí Philomenou a Sixmisthem a ty dialogy jsou skvělé.

Závěrem jen dodám, že film měl několik oscarových nominací (pro Judi Dench, za adaptovaný scénář - na kterém spolupracoval sám Steve Coogan, za nejlepší hudbu, kterou skládal Alexandre Desplat a za nejlepší film), ale ani jednu neproměnil. Ale i tak se to dá brát jako záruka jisté kvality a film můžu jen a jen doporučit.