čtvrtek 13. března 2014

Need for Speed (Need for Speed) - 35%

Herní klasika Need for Speed míří po 20 letech od svého uvedení na plátna kin. A výsledek je skoro až roztomile pitomoučký.


Jestli od filmu čekáte přehlídku parádních nadupaných kárek, tak vás rovnou zklamu. Jestli od filmu čekáte spoustu a spoustu závodění, tak vás taky zklamu. Málo aut, málo závodění, moc keců.

Příběh se točí kolem hodného a chudého chlapce Tobeyho, který má s partou supercool kámošů (nemůže chybět černoch, který všechno "vtipně" komentuje a umí pilotovat letadla a helikoptéry) autodílnu a je nadaný automobilový závodník. Jeho protivníkem je ve filmu překvapivě zlý a bohatý chlapec, Dino, který je jen bohatý a nadaný závodník. A přebral chudýmu a hodnýmu holku (ale to vlastně není vůbec důležité).

Shelby, hlavní hrdina NFS

Následují SPOILERY.
Dino dá Tobeyho autodílně zakázku na úpravu Mustanga Shelby GT500. Toho od něj koupí blond Angličanka Julia. Mezitím si Dino, Tobey a jeho kamarád Pete (shodou okolností bratr přebrané holky, který vypadá jako kombinace Justina Biebera a Roberta Pattinsona) poměřují pindíky závodnické schopnosti - tak, že Dino vytáhne z garáže tři Koenigseggy Agera R (normálka) a jede se. Na místní okresce tak pošlou několik kolem projíždějících aut do škarpy a závěrem Dino trochu pošťouchne Petovu káru, ta vyletí do vzduchu, cestou zpátky škrtne o asfalt, bouchne a zřítí se z dolů z mostu. Pete je strašlivě mrtvej. Tobey je strašlivě naštvanej. Dino je strašlivě vychcanej. Schová svýho Koengisegga do garáže, začne tvrdit, že Tobey zbylé dva ukradl a pak ještě zabil Peta. Tobeymu nikdo nevěří, že za vším stojí Dino, protože dle policie všichni svědci viděli závodit jen dva Koenigseggy. A tak Tobík putuje na dva roky do báně. Kde kuje strašlivou pomstu, tedy zesměšnění Dina na jednom elitním závodě superkárek. Když ho pustí, domluví se s blondýnou Julií (která má nejspíš napíchaný botox v horním rtu nebo přirozený duck face), že ten superzávod vyhraje, když mu dá dobrý auto. Skvělý nápad.
Tobey tak nafasuje již zmiňovaného Mustanga, do něj blondýnu, a má 45 hodin na to, aby se dostal na zápis závodu. Tak. A jinou superkáru než toho Mustanga na plátně dlooouho neuvidíme. Cestou ještě stihnou nabrat Tobeyho kámoše a všichni se společně vydají na projížďku herními scenériemi. Mezitím se Tobeyho cesta na závod proflákne, vysekne nějaký průsery, poruší podmínku, se kterou ho pustili z báně a Dino vypíše cenu (Lamborghini Elemento) na jeho hlavu zastavení a tudíž znemožnění startu v superzávodu. Takže má v patách policii a ještě bandu dalších pitomců se zbraněma. Taky na sedadle spolujezdce již zmiňovanou blondýnu, se kterou se pomalu začne sbližovat a balit jí na drsné pohledy od volantu a chraplákem ala Batman.
Bandu pitomců a policajty Tobey víceméně úspěšně setřese a zapíše se do závodu. Auto a blondýnu mu nabere tirák řízený Dinovo poskokem. Auto i blondýna jsou tak nepoužitelní. Přebraná sestra díky svým skoro až hackerským schopnostem zjistila, že jejího bratra zabil Dino, což jí dostatečně přesvědčí k tomu, aby ho pustila k vodě a pomohla Tobeymu. Sejdou se na mostě za dojemného dialogu:
"Proč ho neopustíš?"
"Už jsem ho opustila..."(vytahuje z kapsy snubní prstýnek)
batmanovským hlasem "Potřebuju auto."
Beze slova vytáhne cosi z kabelky a podá mu to.
A to je zhruba tak všechno.
To, co vytáhla z kabelky, byl lístek s bezpečnostním kódem do garáže, kde Dino celou dobu schovával inkriminovaného Koenigsegga. Geniální. Tobey auto radostně vezme. Konečně má důkaz, že to si tu třetí Ageru nevymyslel. Ale než auto předá policii, musí odjet ten superzávod a Dina zesměšnit za volantem.
Na závodě už konečně vidíme dalších pár super kárek (Veyrona, McLaren, výše zmíněné Lambo....). Ten závod je samozřejmě ilegální a jak auta vyjedou z první zatáčky, objeví se policejní helikoptéra, několik aut a snaží se závodníky jednoho po druhém sestřelit. Což je celkem pešek, protože cena pro vítěze je zisk všech aut ze závodu. A co nesestřelili policajti, to se sestřelilo samo (nebo sestřelilo policajty. A zvláštní, že když tahle auta bourala velmi podobným způsobem jako to Petovo na začátku, žádné nebouchlo), až zůstali jen dva poslední závodníci... Tobey a Dino. Přičemž Dinovi se podaří se vlastně taky sestřelit sám. Tobey se ještě hrdinsky vrátí, vytáhne ho z auta, sedne zpátky do Agery a dojede do cíle jako vítěz (gratulujeme, první cena je hromada šrotu). Tam se potká s policií. Jeho zabásnou za ilegální závodění a díky tomu, že znovunalezená Agera má SPZ registrovanou na Dina (fail), tak taky Dina za zabití Peta.
Za půl roku vyzvedne Tobeyho z báně blondýna v Mustangu a odjíždí spolu do západu slunce.
KONEC SPOILERŮ.
A to by bylo ve zkratce tak nějak všechno.
Seems legit
Popis neobsahuje informaci o tom, že herci nejsou zvlášť sympatičtí a ani dobří. Dialogy jsou blboučké, upachtěné a obvykle zakončené dlouhým drsným/něžným/nasraným pohledem do kamery za zvuků nějaké děsivé hudby. Logika děje veškerá žádná (ale narozdíl od Fast&Furious to bije do očí a vadí). Všechny postavy se chovají jako kreténi. Nejmíň kreténská je asi postava tajemného pořadatele superzávodu, kterého hraje Michael Keaton (odtud ten batmanovský chraplák?). Stopáž je na takovou záležitost celkem přemrštěná (130 minut?!). Děj je neuvěřitelně předvídatelnej. Málo aut. Moc keců. Žádná ze dvou hlavních hereček není příliš hezká a ani jedna neukáže prsa. Ale zato je ve filmu jeden nahej chlap. V pruhovanejch ponožkách. A vlastně jedna z hereček zasouvá za jízdy... tankovací pistoli do nádrže (ale vypadá to tak nějak všelijak a já si při tom záběru vzpomněla na páření koní za lidské asistence).

Jen pro upřesnění nejsem žádný skalní fanoušek herní série, NFS hry jsem hrála za celý život dvě a to ještě nijak intenzivně. Tudíž je možné, že si znalec původních her může všímat různých narážek nebo věcí, které poukazují na NFS hry a o to víc ho bude film bavit (pokud tam tedy nějaké vůbec jsou).

Vysoce kvalitní filmový zážitek z filmu Need for Speed určitě mít nebudete, ale i tak se nejspíš pobavíte jistou absurditou a pitomoučkostí celého filmu. Pokud má člověk chuť na filmy o závodění, radši ať sáhne po osvědčeném Fast&Furious.
Štítky: , ,

0 komentářů:

Okomentovat