středa 26. března 2014

Přežijí jen milenci (Only Lovers Left Alive) - 60%

Přežijí jen milenci je nový film Jima Jarmusche o upírech a jejich existenční krizi s lákavým obsazením - v hlavních rolích uvidíme Toma Hiddlestona a Tildu Swinton.


Oficiální text distributora film popisuje takto:

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy?

Adam a Eva - už jména hlavních postav u my vysloužila trochu pozvednuté obočí. Ale já tyhle okaté odkazy nemám moc ráda.
Ale zpátky k ději - jak už u spousty filmů platí, nevěř nejen trailerům, ale i popisu od distributora. Alespoň já jsem měla pocit, že koukám na trochu jiný film. Text slibuje nějaká dramata ohledně nekontrolovatelné upírky Avy (mladší sestra Evy. Nedělám si srandu. Hraje ji Mia Wasikowska) a nějaké ty mrtvoly. Ale ono to ani zdaleka není tak žhavé. Ani přílišně akční. A vlastně ani nijak zásadně dramatické. Ale dobře to vypadá!

Povšimněte si, prosím, dredatých paruk. Fujble.
Filmu se rozhodně nedá upřít styl a hezká vizualizace. Domovy obou upírů jsou udělané perfektně, sedí k duším postav a moc hezky se na ně kouká. Když k tomu ještě připočítám herce a atmosféru, tak jsem vyčerpala výčet toho nejlepšího, co film nabízí. Protože dějově je to celkem slabota.
Tempo filmu je takové.... vláčné, pomalu plyne. Když postavy dumají nad nesmrtelností chrousta, tak to spíše nudí. Některé dějové linky nebyly dotažené. Postavy něco nakousnou, zdá se to jako zásadní záležitost, ale až do konce filmu se k tomu nevrátí a situace vyšumí kamsi do ztracena. A i epizoda s Miou Wasikowskou jako upírem/rozmazleným frackem, působí tak trochu jako výkřik do tmy a rozhodně bych ji nenazvala hlavní dějovou linkou, kolem které se to všechno točí. Ve výsledku vlastně Wasikowska na plátně příliš mnoho času nestráví, jen udělá trochu bugr, aby ústřední dvojice mohla něco začít řešit (nelogicky), a pak zase zmizí. Snad by se mi i víc líbilo, kdyby ve filmu postava Avy vůbec nepřekážela a upíři si mezi sebou jen povídali o historii světa, řešili kam ten svět spěje, že my lidi jsme banda idiotů, souložili a hezky u toho vypadali. Pak by byl celkový dojem z filmu kompaktnější. Takhle je to dosti rozpačité.

Tom Hiddleston, idol pro fanyny starší a pokročilé, je super (asi budu taky starší a pokročilá fanyna). Částečně proto, že dostal o dost vděčnější roli než Tilda Swinton. Hiddleston měl dost šancí si s postavou vyhrát. Cynický, naštvaný morous, který sype ironické hlášky z rukávu, to mu zkrátka sedí a diváka prostě a jednoduše baví (lehká podobnost s Lokim čistě náhodná). Postava Evy není ani zdaleka tolik zajímavá. Chvílemi je dokonce i lehce otravná. Zkrátka tam není moc co předvést. Záchranou pro Evu/Tildu je výborná chemie mezi herci, která vlastně tvoří (krom toho žůžo vizuálu) celý film.


Přežijí jen milenci je film, kde forma jasně převládá nad obsahem. Naštěstí je forma natolik líbivá, že diváka neuondá k smrti. A určitě se najdou i tací, co ve filmu odhalí neuvěřitelná filosofická poselství, nastavená zrcadla, alegorie a jiné podobné věci a stráví hodiny debatováním nad Jarmuschovou genialitou. Ale mám takové tušení, že budou spíše v menšině.
Štítky: ,

0 komentářů:

Okomentovat