čtvrtek 1. května 2014

Divergence (Divergent) - 35%

Divergence se řadí mezí další filmy, které byly natočené podle knih pro pubertální děvčata a která jsou psána pořád podle stejného mustru. Hlavní hrdinka, která se na první pohled zdá být nudnou a šerednou, se stane silnou, úžasnou, krásnou, zamiluje se a musí zachránit sebe, svět, lásku, duhu, jednorožce a koťátka.


U Divergence tomu samozřejmě není jinak. Děj ze začátku dost připomíná Hunger Games - ocitáme se v postapokalyptickém světě, konkrétně Chicagu (co bylo příčinou oné apokalypsy nevíme a jak to funguje někde mimo Chicago taky ne). Aby se udržel mír, lidi jsou rozdělování do pěti tzv. frakcí: 

  • Sečtělí - uznávající moudrost, vzdělání, vědu
  • Upřímní - mluvící pravdu za každou cenu a okolností, i když to není zrovna pěkné
  • Mírumilovní - mírumilovní zemědělci, šťastní a jednodušší lidé
  • Odevzdaní - nesobečtí, věnují se potřebným a oficiálně vládnou
  • Neohrožení - odvážní, potetování a opiercingování, hustokrutopřísní týpci chodící v černém, kteří fungují jako místní policie a armáda
Jednotlivé frakce se vzájemně moc nemusí a žijí odděleně. Hlavní hrdinka filmu, Beatrice, se narodila do frakce Odevzdaných a není z toho zrovna dvakrát odvařená. Naštěstí je jí ale zrovna šestnáct let a to znamená rozřazovací test a rituál - i když se člověk do nějaké frakce narodí, může jí právě v šestnácti letech změnit. Pomoci k tomu má speciální test, který člověku má frakci určit, výsledkem se ale dotyčný řidit nemusí.
Beatrice ale v testu vyjdou předpoklady pro rovnou několik frakcí zároveň. Beatrice je divergentní. Dozví se, že je to vzácná odchylka, dostane zákaz se o ní komukoliv zmiňovat a doporučení zůstat ve své rodné frakci.
To by ale byla nuda a nebylo pak o čem psát a o čem točit filmy. Takže při rozřazovacím rituálu se Beatrice rozhodne opustit rodinu a přidat se k frakci Neohrožených. Protože jsou cool a nespoutaní a hrozně free.

Správný člen Neohrožených by neměl být žádné ořezávátko, takže se všichni noví členové hned vrhnou do drsného bojového výcviku pod vedením instruktorů Erica a Čtyřky. Všichni jsou při výcviku bodovaní a osoby s nejmenším počtem bodů po ukončení výcviku budou muset frakci opustit. A žádná jiná frakce si je nebude smět vzít mezi sebe - stanou se z nich bezdomovečtí vágusové, bezfrakční ztracené existence.

Beatrice a Čtyřka - láska na první pohled

Výcvik není žádná sranda a Beatrice dostane párkrát solidně do držky. Má to celkem slušně nahnuté k  vyhazovu, ale instruktor Čtyřka pro ní má jistou slabost a pomáhá jí ve frakci přežít. Zatímco to vypadá, že druhý instruktor Eric na ní má pifku a něco zlého kuje.
Mezitím se frakce Sečtělých chystá svrhnout vládu Odevzdaných a pozabíjet všechny divergentní. A špinavým trikem k tomu chce použít vojáky Neohrožených. Takže má Beatrice sakra problém, protože chtějí zabít jí, její rodinu, starou frakci a použít k tomu novou frakci. A tomu se musí zabránit.

K ději už radši dost - je to totiž hrozně unylý a otravný. A je to celý strašně dlouhý (má to přes DVĚ hodiny!!!), posledních 40 minut filmu jsem začala chytat paniku, že to snad nikdy neskončí. Přišlo mi to hrozně natahované, což bude možná i tím, že film nenabízí absolutně nic nového - všechno už tady jednou bylo, ať už to byly Hunger Games, Twilight, nebo jiná zábava pro děvčata v pubertě. Jo, a taky to nedává moc smysl, bylo to celé děravé jak cedník - jako třeba fakt, že bejt divergentní je hrozně vzácný, přitom ve filmu uvidíme minimálně tři a to jen mezi pár Neohroženými. Nebo fungování celého světa, společnosti - k tomu se nedovíme nic. Protože bullshit.

Hlavní představitelé mi taky připadnou k těm slabším - výkřiky puberťaček v kině šly někde mimo mě. WOULD NOT BANG. Ani jednoho.
A romance byla ve filmu absolutně Twilight style. Po prvním omuckání se Beatrice oznámí Čtyřkovi, že sex nebude. Ani teď, ani v blízké budoucnosti. Čtyřka zachová svůj poker face a jde si lehnout na podlahu.
Takže žádné full frontaly nebo něco, co by aspoň trochu vyzvedlo tenhle film z šedýho průměru a trochu ho vyčlenilo někam mimo ten ostatní balast.


Knihu jsem nečetla a začínat s tím nebudu. Možná to tam dává trochu větší smysl, ale mám o tom silné pochybnosti. A trochu mě děsí, že knih o divergentní Beatrice je víc, takže pokračování je na cestě... 

0 komentářů:

Okomentovat