úterý 19. srpna 2014

Sousedi (Neighbors) - 75%

Plakát k filmu Sousedi láká svojí cílovku na Setha Rogena a heslo "od tvůrců Apokalypsy v Hollywoodu". A cílovka je tudíž nažhavená na divokou jízdu, nekorektní humor, drogy, sex a rock'n'roll.
Výsledek: cílovka může být spokojena, protože všech výše zmíněných prvků se ve filmu dočká. Jupí!


Seth Rogen a Rose Byrne jsou manželský pár a šťastní rodiče roztomilého batolátka, kteří bydlí ve vysněném domě, který je stál všechny úspory. V podstatě to zní jako jasná idylka, ale nic samozřejmě není tak růžové, jak se na první pohled zdá. Bývalí pařmeni mají pocit, že divoký život už je pro ně "game over" a pořádně neví, jak s tím vším naložit. A rozřešení jejich krize střední věku rozhodně moc nepomůže fakt, že dostanou nové sousedy - do vedlejšího domu se nastěhuje univerzitní bratrstvo floutků-kaličů v čele s überfloutkem-überkaličem Zacem Efronem. Hlučný styl bratrstva se však příliš neslučuje se stylem "naše dítě chce v noci spát a my vlastně taky". Sousedská válka mezi teenagery a "seniory" začíná!
Akorát teenageři zapomínají, že senioři byli taky kdysi mladí. A senioři občas zapomínají na to, že svět už nefunguje stejně, jako když byli teenagery.

Jak už jsem psala výše, film je divoká jízda. Divoká komediální jízda. Chemie mezi hlavními představiteli je skvělá a bylo poznat, že si natáčení filmu dost užívali. Film dávkuje šílené gagy a scény, které by dost možná mainstreamový divák prostě nedal - Seth Rogen dojící Rose Byrne, bratrstvo vydělávající si peníze 3D tisknutím odlitků svých penisů a jiné lahůdky, tráva se tam vozí po kolečkách (nekecám) a Seth Rogen nás obdařuje pohledem na své obnažené tělo víc, než bychom si jistě přáli.

Svaly a "svaly"
Velkým plusem filmu jsou pro mě dialogy, ztřeštěné a někdy dost absurdní. A herci si je dávají s přehledem. Interakce mezi Sethem Rogenem a Rose Byrne mě hodně bavila a nechápu jak je možné, že mi doteď unikal komediální talent něžnější poloviny tohoto dua. To je úplně jiný kafe než ty unylý výrazy v Insidious! Byla jsem příjemně překvapená.

A další velké překvapení v hereckém obsazení pro mě byl Zac Efron. Naposledy jsem ho zaznamenala jako sladkého hošíka v High School Musical. A to co předvedl v Sousedech, to je taky úplně jiná liga. Role nasvaleného party smažky mu sedla jak ona pověstná na hrnec (dost možná proto, že byl údajně po celý čas natáčení na kokainu).

Ještě jednu pochvalu musím udělit závěru - dost často mají třeštěné komedie tendenci závěr zklidnit a dodat divákovi nějaké to filosofické poselství o životě. V Sousedech sice s koncem filmu sundávají nohu z plynu, ale jen zlehka. A když se Rogen a Byrne dostanou k oné filosofické fázi, jsou sjetí jak zákon káže. A přitom roztomilí a dojemní. Něco jako poselství je divákovi předáno a není to trapný. Tomu říkám čistá práce.

Senioři infiltrovali party
Další drobnosti, které můžou diváka potěšit je například malá rolička Lisy Kudrow jako děkanky místní vysoké školy, cameo partičky The Lonely Island nebo třeskuté scény, kdy jeden ze členů bratrstva imituje Roberta de Nira ze série filmů "Fotr je lotr"(to byla vážně paráda) nebo jiná scéna, kdy nám hlavní představitelé ukazují, jak vypadá rvačka, když se amatéři pokoušejí o fígle, které viděli u rvaček ve filmech. Takových libových jednohubek je ve filmu víc než dost.

Sousedi ale přesto nejsou úžasná komedie bez chybičky. Problém mám tak trochu v tom, že je to Apokalypsa v Hollywoodu v bleděmodrém - autoři svůj rukopis rozhodně nezapřou, tohle je jejich styl. Průšvih je to, že při sledování Sousedů se mi v hlavě myšlenky na Apokalypsu a tu velkou podobnost honily dost často.
Film je pořád zábavnou jízdou, ale pokud autoři natočí takovéhle filmy další čtyři, hrozí, že to začne být k uzoufání nudné, pořád stejné a v nejhorším případě i trapné.
Ale zatím je to ještě pořád dobrý.
Zatím.
Štítky: ,

0 komentářů:

Okomentovat